Nasze serca są gorące,

Uśmiechnięte buzie,

Cały świat kochamy,

Z radością śpiewamy,

O naszej krainie gdzie błękitna Wisła płynie.

O lasach pagórkach i łąkach zielonych,

bo do nich od wieków Górsk jest przytulony.

W Górsku piękny Dom Kultury

W nim się spotykamy i dużo przyjaciół wokół siebie mamy.

 

Zespół „Harmonia” powstał w Styczniu 2014r.

Śpiewamy piosenki ludowe, patriotyczne okolicznościowe. Występujemy na terenie naszej gminy w powiecie i województwie kujawsko-pomorskim.

Dewizą zespołu jest „Harmonia w sercu i poza sercem”

W skład zespołu wchodzą:

Kierownik muzyczny: Stropa Michał

Kierownik organizacyjny: Grocholewski Jerzy

Błędowska Danuta

Dydowicz–Przekwas Joanna

Grocholewska Aleksandra

Kanoniuk Elżbieta

Kołodziejska Aleksandra

Kurkowski Leszek

Makuch Janina

Melkowska Maria

Roczeń Henryka

Ryngwelska Zofia

Surdyka Wiesława

Szkica Krystyna

Szkica Lech

Próby zespołu odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17:00 (z wyjątkiem lipca).

 baner kostrzyn

PROMOCJA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO NA LUDOWO

W dniach od 18 do 20 sierpnia dwa zespoły folklorystyczne z sąsiadujących ze sobą gmin Zławieś Wielka i Łubianka, czyli zespół Harmonia i Kapela Łubianioki miały przyjemność reprezentować i promować województwo kujawsko–pomorskie na terenie województwa lubuskiego, a dokładnie w Kostrzynie nad Odrą na Festiwalu „Niedziela z Folklorem” odbywającym się w tym mieście. Sponsorem i partnerem strategicznym tego wyjazdu było województwo kujawsko–pomorskie

Wyjazd ten służył promocji naszego województwa, ale był też okazją dla zespołów do poznania województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Był też możliwością do integracji obu zespołów folklorystycznych.

Staraliśmy się godnie reprezentować i promować nasze województwo, ukazywać kulturę ludową regionów Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Dobrzyńskiej.

Promocję rozpoczęliśmy od krótkiego koncertu obu zespołów w odwiedzanym przez nas Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, znajdującego się na terenie województwa wielkopolskiego. Zespoły wykonały kilka utworów oddzielnie i jeden wspólny, cały czas towarzyszył nam roll-up z logo województwa, a odwiedzającym wraz z nami Muzeum rozdaliśmy otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego foldery promujące województwo kujawsko – pomorskie.

Kolejna prezentacja i promocja województwa kujawsko–pomorskiego to pobyt w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie i zwiedzanie Zielonej Góry, tu także prezentowaliśmy utwory z Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Ponadto krótki koncert przed Palmiarnią w Zielonej Górze, zespoły wykonały w swoich strojach ludowych Harmonia w stroju stylizowanym na kujawski, Łubianioki w stroju z Ziemi Chełmińskiej, tu także towarzyszył nam roll–up z logo województwa.

Uczestnicy wyprawy – zespół Harmonia i Łubianioki, miały możliwość poznania tradycji winiarskich i piwowarskich, z których słynie województwo lubuskie, tutaj także staraliśmy się promować województwo kujawsko–pomorskie. W trakcie pobytu w tych miejscach, rozdano płyty obu zespołów z nagraniami muzyki kujawskiej i chełmińskiej.

Ostatni etap naszej wspólnej podróży to Kostrzyn nad Odrą, gdzie odbywał się Festiwal „Niedziela z Folklorem”, na który zaproszone zostały oba zespoły z naszego województwa.

Gospodarze, czyli Kostrzyńskie Centrum Kultury zapewnili nam bogaty program pobytu w ich historycznym mieście. Mieliśmy możliwość zwiedzać ruiny starego miasta, nowe miasto, a także Muzeum Twierdzy Kostrzyn, to miasto z bogatą historią, o której niewiele wiedzieliśmy przed przybyciem na Ziemię Lubuską.

Festiwal „Niedziela z Folklorem” to dla nas możliwość prezentowania i promocji kultury ludowej z województwa kujawsko–pomorskiego.

Każdy z zespołów wykonał dwudziestominutowy koncert z pieśniami ludowymi z naszego regionu, głównie Kujaw i Ziemi Chełmińskiej, a na zakończenie wykonał wspólnie jeden Konferansjer prowadzący Festiwal, podkreślił, że zespoły z Kujaw i Pomorza przybliżyły mieszkańcom województwa lubuskiego kulturę tejże ziemi. Zaznaczył także, że wszystko to było możliwe dzięki temu, że partnerem strategicznym tego wyjazdu było województwo kujawsko – pomorskie.

W trakcie Festiwalu członkowie obu zespołów promowali województwo, prezentując stroje ludowe z Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Promowali muzykę Kujaw i Ziemi Chełmińskiej poprzez rozdanie uczestnikom Festiwalu i publiczności płyt z nagraniami obu zespołów, rozdali też foldery promujące województwo kujawsko–pomorskie.

Wyjazd ten był dla zespołów możliwością promocji województwa kujawsko–pomorskiego i wzajemnej integracji.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Marszałkowi województwa
kujawsko – pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu, za umożliwienie nam tego wyjazdu. Panu Wicemarszałkowi województwa kujawsko–pomorskiego Panu Zbigniewowi Ostrowskiemu.

Podziękowania dla pracowników Wydziału Promocji województwa
kujawsko – pomorskiego.

Podziękowania dla Radnej Powiatu Toruńskiego i Zastępcy Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Geodezji Województwa Kujawsko–Pomorskiego

Podziękowania dla Wójtów Gminy Zławieś Wielka Pana Jana Surdyki i Gminy Łubianka Pana Jerzego Zająkały.

Podziękowania dla kapel i członków obu zespołów za stworzenie cudownej atmosfery służącej promocji województwa kujawsko – pomorskiego, a także integracji i nawiązania przyjaźni między zespołami i instytucjami kultury z obu gmin.

Renata Dobrowolska

Przemysław Paradowski

 Zobacz zdjęcia z wyjazdu