Nasze serca są gorące,
Uśmiechnięte buzie,
Cały świat kochamy,
Z radością śpiewamy,
O naszej krainie gdzie błękitna Wisła płynie.
O lasach pagórkach i łąkach zielonych,
bo do nich od wieków Górsk jest przytulony.
W Górsku piękny Dom Kultury
W nim się spotykamy i dużo przyjaciół wokół siebie mamy.
Zespół „Harmonia” powstał w Styczniu 2014r.
Śpiewamy piosenki ludowe, patriotyczne okolicznościowe. Występujemy na terenie naszej gminy w powiecie i województwie kujawsko-pomorskim.
Dewizą zespołu jest „Harmonia w sercu i poza sercem”
W skład zespołu wchodzą:
Kierownik muzyczny: Stropa Michał
Kierownik organizacyjny: Grocholewski Jerzy
Błędowska Danuta
Dydowicz–Przekwas Joanna
Grocholewska Aleksandra
Kanoniuk Elżbieta
Kołodziejska Aleksandra
Kurkowski Leszek
Makuch Janina
Melkowska Maria
Roczeń Henryka
Surdyka Wiesława
Szkica Krystyna
Szkica Lech
Próby zespołu odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17:00 (z wyjątkiem lipca).
PROMOCJA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO NA LUDOWO
W dniach od 18 do 20 sierpnia dwa zespoły folklorystyczne z sąsiadujących ze sobą gmin Zławieś Wielka i Łubianka, czyli zespół Harmonia i Kapela Łubianioki miały przyjemność reprezentować i promować województwo kujawsko–pomorskie na terenie województwa lubuskiego, a dokładnie w Kostrzynie nad Odrą na Festiwalu „Niedziela z Folklorem” odbywającym się w tym mieście. Sponsorem i partnerem strategicznym tego wyjazdu było województwo kujawsko–pomorskie
Wyjazd ten służył promocji naszego województwa, ale był też okazją dla zespołów do poznania województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Był też możliwością do integracji obu zespołów folklorystycznych.
Staraliśmy się godnie reprezentować i promować nasze województwo, ukazywać kulturę ludową regionów Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Ziemi Dobrzyńskiej.
Promocję rozpoczęliśmy od krótkiego koncertu obu zespołów w odwiedzanym przez nas Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, znajdującego się na terenie województwa wielkopolskiego. Zespoły wykonały kilka utworów oddzielnie i jeden wspólny, cały czas towarzyszył nam roll-up z logo województwa, a odwiedzającym wraz z nami Muzeum rozdaliśmy otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego foldery promujące województwo kujawsko – pomorskie.
Kolejna prezentacja i promocja województwa kujawsko–pomorskiego to pobyt w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie i zwiedzanie Zielonej Góry, tu także prezentowaliśmy utwory z Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Ponadto krótki koncert przed Palmiarnią w Zielonej Górze, zespoły wykonały w swoich strojach ludowych Harmonia w stroju stylizowanym na kujawski, Łubianioki w stroju z Ziemi Chełmińskiej, tu także towarzyszył nam roll–up z logo województwa.
Uczestnicy wyprawy – zespół Harmonia i Łubianioki, miały możliwość poznania tradycji winiarskich i piwowarskich, z których słynie województwo lubuskie, tutaj także staraliśmy się promować województwo kujawsko–pomorskie. W trakcie pobytu w tych miejscach, rozdano płyty obu zespołów z nagraniami muzyki kujawskiej i chełmińskiej.
Ostatni etap naszej wspólnej podróży to Kostrzyn nad Odrą, gdzie odbywał się Festiwal „Niedziela z Folklorem”, na który zaproszone zostały oba zespoły z naszego województwa.
Gospodarze, czyli Kostrzyńskie Centrum Kultury zapewnili nam bogaty program pobytu w ich historycznym mieście. Mieliśmy możliwość zwiedzać ruiny starego miasta, nowe miasto, a także Muzeum Twierdzy Kostrzyn, to miasto z bogatą historią, o której niewiele wiedzieliśmy przed przybyciem na Ziemię Lubuską.
Festiwal „Niedziela z Folklorem” to dla nas możliwość prezentowania i promocji kultury ludowej z województwa kujawsko–pomorskiego.
Każdy z zespołów wykonał dwudziestominutowy koncert z pieśniami ludowymi z naszego regionu, głównie Kujaw i Ziemi Chełmińskiej, a na zakończenie wykonał wspólnie jeden Konferansjer prowadzący Festiwal, podkreślił, że zespoły z Kujaw i Pomorza przybliżyły mieszkańcom województwa lubuskiego kulturę tejże ziemi. Zaznaczył także, że wszystko to było możliwe dzięki temu, że partnerem strategicznym tego wyjazdu było województwo kujawsko – pomorskie.
W trakcie Festiwalu członkowie obu zespołów promowali województwo, prezentując stroje ludowe z Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Promowali muzykę Kujaw i Ziemi Chełmińskiej poprzez rozdanie uczestnikom Festiwalu i publiczności płyt z nagraniami obu zespołów, rozdali też foldery promujące województwo kujawsko–pomorskie.
Wyjazd ten był dla zespołów możliwością promocji województwa kujawsko–pomorskiego i wzajemnej integracji.
Chcielibyśmy bardzo podziękować Panu Marszałkowi województwa
kujawsko – pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu, za umożliwienie nam tego wyjazdu. Panu Wicemarszałkowi województwa kujawsko–pomorskiego Panu Zbigniewowi Ostrowskiemu.
Podziękowania dla pracowników Wydziału Promocji województwa
kujawsko – pomorskiego.
Podziękowania dla Radnej Powiatu Toruńskiego i Zastępcy Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Geodezji Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Podziękowania dla Wójtów Gminy Zławieś Wielka Pana Jana Surdyki i Gminy Łubianka Pana Jerzego Zająkały.
Podziękowania dla kapel i członków obu zespołów za stworzenie cudownej atmosfery służącej promocji województwa kujawsko – pomorskiego, a także integracji i nawiązania przyjaźni między zespołami i instytucjami kultury z obu gmin.
Renata Dobrowolska
Przemysław Paradowski